Do niedawna sądzono, że w zasadzie każdy człowiek potrafi powiedzieć DLACZEGO robi, to co robi? Jednak wraz ze sformułowaniem przez Simona Sineka[1], konceptu Złotego kręgu, okazało się, że nie jest to wcale takie oczywiste, że znamy SWOJE PRAWDZIWE MOTYWACJE. Nad wyraz często odpowiedź na pytanie o DLACZEGO nie dotyka samego sedna naszych intencji, a to ma kolosalne znaczenie dla naszego życia. Dobrze jest więc zastosować jego metodę czyli: zacznij od dlaczego.
Zacznij od dlaczego – czemu to takie ważne?
Sinek odkrył, że najbardziej zmotywowani do działania ludzie, inspirujący siebie i innych, czujący spełnienie, zadowoleni z tego co robią, potrafią odpowiedzieć z serca, a nie z głowy, na wydawałoby się dziecinne pytanie:
DLACZEGO robisz, to co robisz?
Choć wywiódł koncepcję Złotego kręgu poprzez analizę zachowań charyzmatycznych liderów, głównie biznesowych, zasada ta ma odzwierciedlenie również w każdym innym aspekcie życia, nie tylko zawodowym. Autor udowadnia, że jeśli potrafimy odkryć nasze emocjonalne (z serca) DLACZEGO, zawsze dojdziemy do tego JAK osiągnąć nasze pragnienia i wymyślimy CO robić, by je urzeczywistnić. Sukces przyjdzie sam.
Czym jest Złoty krąg?
To idea ukierunkowania naszych działań zgodnie z hierarchią DLACZEGO -> JAK -> CO. Nie inaczej. Takie postępowanie pozwala cieszyć się tym, co robimy, inspirować, być sprawczym i radosnym. Pozwala „utrzymać kurs„, nawet w trudnych chwilach. Kierunek odwrotny odzwierciedla zewnętrzny imperatyw (czyjąś wolę i potrzebę), a nie nasze wewnętrzne przekonanie i wartości, co osłabia w znacznym stopniu, motywacje osiągnięcia zamierzonego celu.
Jeśli robimy rzeczy, gdy nasza motywacja ma aspekt zewnętrzny, najczęściej działamy tylko dlatego, by uniknąć bólu, kary, czy przykrości. Pod przykrywką działania, by kogoś ucieszyć, też możemy znaleźć oczekiwanie, by uniknąć złego samopoczucia. – Jak ci odmówię, to obrazisz się. Jak zrobię to czego oczekujesz, to będzie mi źle. I tak i tak dupa z tyłu… Znasz to? Albo czasami wydaje się nam, że tak po prostu musi być, bo nie mamy na coś wpływu. Ale może jednak MAMY WYBÓR?
Simon Sinek poleca zacząć od dlaczego, gdyż to jest podstawą do inspirowania, motywacji do działania z serca, dla przyjemności. Takie działanie jest gwarancją, że będzie się nam chciało zaangażować, niezależnie od zewnętrznych okoliczności.
Dlaczego krąg, a nie np. piramida?
Elementy koncepcji „zacznij od dlaczego” zostały ułożone w krąg, bo taki układ doskonale odzwierciedla wagę części DLACZEGO. To ona daje prawdziwą moc sprawczą, jak nasiono, które jest początkiem ogromnego i silnego drzewa. JAK i CO ma drugorzędne znaczenie, może przybierać różne postacie. DLACZEGO jest jak wspólny mianownik do wszystkich działań. Ponadto emanuje we wszystkich kierunkach jednocześnie, na całe otoczenie.
Dlaczego Złoty krąg działa?
Sinek zauważył, że przyrównując Złoty krąg do modelu mózgu trójjedynego MacLeana odnajdziemy odpowiedź, dlaczego postępowanie zgodnie z hierarchią DLACZEGO -> JAK -> CO działa zawsze i na każdego, nie tylko na liderów.
Okazuje się bowiem, że obszar DLACZEGO i JAK odnosi się do tego czym zawiaduje układ limbiczny – EMOCJI i INTUICJI. To one zawsze zwyciężają, czy tego chcemy czy nie. Przeciwnie do tego, co nam się wydaje. Czasami możemy oszukać samych siebie, że podejmujemy racjonalne i logiczne decyzje. Tak naprawdę, to jednak kieruje nami układ limbiczny – nasz instynkt przetrwania. To on decyduje, co jest dla nas „bezpieczne” i „dobre”, jak socjalista. Czasami możemy na ten temat „podyskutować” z samymi sobą, ale i tak „emocjonalny gad” (najstarsza część mózgu) wie swoje. Jeśli zdecyduje kora nowa = logika, wbrew instynktowi, to tylko na chwilę, bo nie uznasz działania „za bliskie sercu, za swoje” i będziesz męczyć się.
KOCHAJ TO CO ROBISZ. RÓB TO CO KOCHASZ.
Gdy mówimy CO robimy, pozostajemy na poziomie logicznej analizy działań i nie różnimy się od robotów. Kiedy uruchamiamy emocje i uczucia, które mają ogromy wpływ na podejmowane decyzje, sięgamy do naszego DLACZEGO i JAK, do poziomu intuicji. „Po prostu czujemy, że coś powinno być tak albo tak” i czasem nawet nie potrafimy tego wyjaśnić, bo mowa jest zarządzana z kory nowej.
Jakie dla nas ma znaczenie odkrycie powiązania modelu Złotego kręgu z mózgiem? Ogromne! Wynika z niego, że:
sukces możesz osiągnąć z radością i lekkością tylko wówczas,
gdy będziesz inspirował się wewnętrznie, z poziomu swojego dlaczego
W przypadku wydumanych i logicznych dlaczego nie uruchomisz układu limbicznego i każdy inny cel, który będzie miał dostęp do Twojego „gada”, przejmie uwagę i kontrolę, pokieruje Cię na inne tory. Tylko tyle i aż tyle… Zatem jeśli zostawisz logiczną argumentację i sięgniesz do emocji, to odwołasz się do swojego pierwotnego dlaczego. Reszta – JAK i CO przyjdzie sama.
To jak, chcesz znaleźć swoje dlaczego? Jeśli tak, to przeczytaj Znajdź swoje dlaczego.
[1] Simon Sinek – amerykański wykładowca, mówca motywacyjny i autor konceptu Złotego kręgu. Przewodzi ruchowi, którego celem jest inspirowanie ludzi do robienia tego, co ich inspiruje. Autor książek m.in.: „Zacznij od dlaczego”, „Znajdź swoje dlaczego”.